Idėjos iš Debesylos galvos

Naujos mano knygos juodraštis: Freelancerio gidas

Išleista 2017-08-02 į 365 Tekstai
Untitled

Dienos tikslas: 1687 žodžiai. Parašyta: 1348.

Perspėjimas: Tai tik juodraštis. Tekstas keisis ir bus, be abejo, papildytas, kur dar neparašyta. Knygą rašau su Rašto pelėdos autore Jurgita. Ji daugiausiai dirbs su interviu dalimis.


 

 • Ei, Danieli, atsibodo tai, ką veikiu dabar. Davai padarom ką nors žiauriai awesome, prisirenkam daug pinigų ir būnam turtingi?

*Danielius pažiūri į Jurgitą ir šiek tiek prasižiojęs kilsteli antakius.*

 • Pavyzdžiui, suorganizuojam gerus internetinius mokymus freelanceriams?
 • Neturiu dabar laiko, – niurgzteli jis. Danielius niekada neturi laiko.
 • Tai gerai, kad neturi. Aš irgi jo dabar neturiu *tirada apie tai, kokia užimta ir kuo esu dabar, ir kaip nuo to pavargau bei noriu pokyčių*. Bet nu niekas neliepia dabar iškart daryti. Pradedam po truputį gvildenti idėją, rinkti medžiagą…
 • Ok, ok… Ką turi omenyje? Kokius mokymus?
 • Paprasta – paaiškinti žmonėms, kodėl būti freelanceriu žiauriai fucking amazing ir kaip tai daryti teisingai.
 • Hmmm… Skamba neblogai. Bet, žinai pirmiau reikia knygos. Paimsim, parašysim mažą, trumpą gidą, prisirinksim daug el. pašto adresų, darysim tada jiems reklamą ir BAM! Pardavimai yra! Babkės, auksinės tapkės~ *Danielius čia užsisavajoja, aš pradedu planuoti knygą*.

Šitaip gimė ši knyga. Ir po knygos būsiantys mokymai (kurie bent jau tikimės, kad bus).

Pradedam?

Kodėl būti freelanceriu yra žiauriai AWESOME?

VA TODĖL.

Untitled

(Šaltiniai: Begalės INC; ČirviniaiBlynaiNews.lt)

Ar kada susimąstei, ką reiškia dirbti sau?

Taip, visiškai teisingai – dirbti sau reiškia laisvę. Laisvę rinktis kam dirbi, kada dirbi, kur dirbi ir už kiek dirbi. Taip pat tai reiškia…

 • Laisvę dirbti vilkint vien tik apatinius ir valgant vyšninį „Vilkyškių“ jogurtą.
 • Laisvę dirbti iš kavinės, prilaisčius kavos ir cukraus ant jos staliuko, kaip tikrai mes ką tik nepadarėme ir nebandom išvalyti.
 • Laisvę dirbti naktimis, tarytum prabangiausia ir gražiausia miesto prostitutė ar kiečiausias hakeris iš “Mr. Robot” serialo.
 • Laisvę dirbti dienomis, nes kažkaip turi paaiškinti mamai, kad savo gyvenime veiki kažką prasmingo, nu.
 • Laisvę [[visus  metus visiškai nedirbti ir pasidaryti pensiją kas septynerius metus]], nors tau tik 28-eri, kaip pasidarė šis bičas ir visa aibė panašių savęs ieškotojų Lietuvoje.
 • Laisvę pirmiausiai galvoti apie esmę – pinigus, o tik vėliau apie metodus.
 • Laisvę pirmiausiai galvoti apie metodus ir moralę, o ne pinigus.
 • Laisvę praktiškai išbandyti banko apiplėšimus ir automobilių vagystes bei suprasti, kad, visgi, pasvėrus visus privalumus ir trūkumus, oficialus darbas su individualia veikla šieeeeeeek tieeeeek geresnis.
 • Laisvę nuo verslo planų.
 • Laisvę būti savimi.

Freelanceris – tai ateities darbuotojas.

Jis nepavaldus piramidės viršuje sėdinčiam Karaliui; jis savo Dievus (ir klientus) pasirenka pats. Svarbiausia, kad tik laiku pasiruoštų neįveikiamiems gamtos šposams (kaip VMI ir SODRA) ir pasidžiaugtų gyvenimu bei nenusižudytų dirbdamas 20 valandų per parą už 10 eurų per dieną, kaip koks beprotis.

(Taip, jei dirbi už minimumą ar mažiau – tu, iš esmės, nedirbi, tik mėgaujiesi apmokamu hobiu. Arba nesimėgauji. …Jei nesimėgauji, tai kodėl tęsi? Tu gali gyventi ir geriau.)

Žinai, smagu, kad tapti freelanceriu gali kiekvienas.

To į Ženevos žmogaus teisių deklaraciją nėra įrašyta, bet individualios veiklos rūšių Lietuvoje (ar šalyje, kur gyveni) tiek daug, kad gali užsiimti praktiškai bet kuo. Gali ir [[vienas drąstiškas pavyzdys]], ir [[kitas drąstiškas pavyzdys]]. O pradėti savo veiklą nėra sunku. Tiesą sakant, šiandien ir papasakosime, kaip tai gali pradėti per 30 minučių. Tiesiogine prasme.

(Jei netiki – perskaityk šią knygą iki galo, atlik užduotus pratimus ir įsijungęs laikmatį pabandyk gauti savo individualios veiklos pažymą. Mes jau išbandėme. Tau liks laiko dar ir parašyti trumpą reklamą į feisbuką.)

Šiandien kalbėsimės būtent šiomis temomis:

 1. Kodėl VMI ir SODRA nėra taip baisu bei kaip legaliai pradėti savo naują verslą;
 2. Kaip rasti mokius klientus kurie laiku sumokės už tavo paslaugas;
 3. Kaip neleisti sau nusižudyti dirbant ir atlikti darbus produktyviau;
 4. Kaip rasti darbą, kurį, visgi, norėtum dirbti net naktimis ar nuo savo namų lovos (vietos, kurioje turėtum užsiiminėti seksu ir miegoti, o ne dirbti, tu chuligane!);
 5. Ir koks gi turėtų būti tavo pirmasis žingsnis naujos karjeros link.

Šiandien pasinersi į nuotykį, kuriuo džiaugsiesi ilgai. Tu padarysi tai, kam buvai sutvertas nuo savo gimimo. Apie tave kalbės visas feisbuke. Tavo anūkai klausysis ir aikčios, kaip čia buvo viskas nuosta…

…Oi, atleisk. Užsisvajojom.

Visgi, freelancerio darbas yra darbas. Ir visa ši laisvė susiveda į įsipareigojimus – klientui laiku ir kokybiškai pabaigti projektą, buto šeimininkui sumokėti nuomą, o savo pilvui – pamaitinti jį gardžiom spurgytėm su dešrytėm.

Freelancerio darbas, iš esmės, yra nepriklausomas verslas. Čia pats esi savo direktorius, taigi jei nedirbi, mielas vaike, tai ir eurų kišenėje neturėsi. O jei dirbi ir dirbi protingai – turėsi.

Bet žinai, mes čia galime pasakoti tiek ir tiek. Smagu reklamuoti savo pačių gyvenimo būdą. Geriau leisk…

Gyvas pavyzdys: Interviu su dviem Lietuvos freelanceriais, kurie pradėjo dirbti savarankiškai ir tai myli.

[[čia du interviu. Tarkim koks programuotojas 40-metis ir kokia ten Beata madafakin Tiškevič. Yo yo yo. Čia bus dvi istorijos, kaip išėjo žmonės iš darbų ir pradėjo daryti savo dalyką ir viskas čiki tapo. Dvi trumpos istorijos su 4 klausimais.]]

 

2 skyrius:

Jei moksleiviai ir pensininkai gali – gali ir tu! (Mokesčiai, VMI, SODRA nėra pabaisos.)

Kai kam mokesčių inspekcija atrodo lyg didžiausias šėtonas. Tik žalias (kaip VMI logotipas) ir durnas (kaip SODRA). Bet mokesčiai nėra šėtonas – tai tik mažas velniūkštis, kurį freelanceriui lengva nudurti vienu sprigtu.

(Nebent dirbi “juodai”. Tada lauk bėdos. Dirbti “be sąskaitų” tikra nerekomenduojame.)

 1. Freelanceriams mokesčius mokėti reikia tik kartą metuose, taigi panikuoti gali vos 2 savaites per metus (vietoj dažnesnio panikavimo turint savo įmonę);
 2. Freelancerių pinigai yra jų asmeniniai pinigai, taigi nereikia mokėti papildomo [[40 procentų]] mokesčio Sodrai vien tam, kad juos išsiimtum iš įmonės sąskaitos;
 3. Freelancerių buhalterija paprastesnė už… Na, tiesą sakant nežinom ar yra dar paprastesnė verslo rūšis. Tereikia tik nepamiršti, iš ko paėmei pinigus ir kiek (kitaip tariant išrašyti sąskaitas), o savo nuostolių sekimu gali net nesirūpinti, jei jie mažesni nei 30% tavo pajamų (VMI leidžia nuskaityti 30% pajamų tiesiai į nuostolius, jei tingi skaičiuoti savo išlaidas, o jei netingi – išlaidų gali prisirašyti ir iki [[100%]] bei nemokėti nieko).

Ar turi el. pašto dėžutę ir moki surasti VMI bei SODROS puslapius be mūsų pasakymo, kur jie yra? Kitaip tariant gūglinti? Tuomet buhalterija tau bus lengvesnė, nei pasakyti, kiek yra 7 kart 8!

(Prisipažįstame, kad matematikos nelabai mokėmėmis. Tai… 64 turbūt? Ne, pala, per daug… *paslapčiomis išsitraukia skaičiuotuvą* va, 56. Žodžiu tai lengviau nei šitai.)

 

Tavo veiksmų seka bus…

 1. Nueisi į VMI.lt. Užsiregistruosi kaip individualios veiklos (IV) darbuotojas. Jei kažkas neaišku – drąsiai skambinsi arba rašysi laišką į VMI, atsakys tau per vieną parą, skambučiu iš karto. Arba tiesiog apsilankysi [[viename iš VMI skyrių šalia tavęs]].
 2. Dirbsi. Klientams išrašysi sąskaitas. Galėsi tai daryti rankiniu būdu arba galėsi išmesti tokias nesąmones iš galvos ir naudoti Cflow.lt (rekomenduojame) arba Sąskaita123.lt (irgi neblogas). Čia kaskart – pardavus savo produktą, darbą, jėgas – užrašysi, kam ką pardavei ir už kiek.
 3. Mokestinių metų gale, balandžio mėnesį arba jau nuo sausio, nueisi į VMI.lt platformą ir užpildysi paprastą formą su savais skaičiukais, kiek uždirbai. Formoje viskas parašyta, ką daryti. Pagal skaičiukus susimokėsi į VMI nurodytą sąskaitą, susimokėsi ir į SODRA.
 4. Nusipirksi gardžią spurgą. Nesijaudink, tu nesi stora(-s), tu nusipelnei!

Viskas.

Kiekvieną šių žingsnių tuojau paaiškinsime išsamiau. Kartu su iliustracijomis ir nuorodomis, kur eiti ir ką daryti. Nesijaudink, pasiųsime ne ant trijų raidžių, o… Palauk, VMI yra trys raidės… Hm… Tada pasiųsime ant jų.

Bet visų pirma, kam kalbėti mums, jei už mus gali pakalbėti kiti?

*Ištiesia kojas ant stalo ir pasiima į ranką nealkoholinį Mojito koktelį*

 

[[Du trumpi interviu, vienas su VMI atstovu, o kitas su SODRA atsovu. Kur yra jų sistema ir kaip rasti viską? Kur konsultacijas gaus? Ar galima atvykti gyvai? Ar visa tai kainuoja?]]

 

Geeeerai. O dabar eikime per techninę pusę kartu.

Štai, turime su savimi tokį draugą vardu Tikras Bičas. Jo vardas Tikras, o pavardė Bičas. Tau kažkas keisto? Nebūk toks smerkiantis!

Mūsų draugas Tikras visada mėgo kurti juokingus mėmus feisbuke: su politikais ir be jų, su kačiukais ir be jų, kelis kartus darė Jono Jonkos festivalio plakatus… Žodžiu, Tikras Bičas yra bičas, kurį tikrai mylime ir kuris nori dabar pardavinėti tikrus plakatus bei marškinelius su savo bičiuliška kūryba!

Štai, ką Tikras Bičas dabar darys:

 

[[čia 1, 2, 3, 4 mini skyriai po 8 ar pan. pastraipas (žr. TM kaip rašiau skyrius automatizavimo ir etc.), iliustracijos kelios, NAUDINGOS NUORODOS IR DAUG JŲ, emeilai, kur krieptis, jei užstringa, pasiūlymas kreiptis į tave/mus, jei bus kaka]]

 

Bet Tikras Bičas galbūt nėra geriausias pavyzdys. Visgi jis yra 25-erių metų vyras iš Vilniaus. Koks čia pavyzdys? Pakalbinkime ką nors įdomesnio!

Interviu su freelanceriu pensininku ir kitu freelanceriu nepilnamečiu!

 

[[Interviu su Erik Murin ir dar kažkuo. Hm. Sugalvosim dar.]]

Gauk naujausius užrašus tiesiai į el. pašto dėžutę!